Ředitel AIFP pro Mojemedicina.cz: Čeští pacienti by se měli dostat k další inovativní léčbě. Česko ve srovnání se Západem stále zaostává

Inovace jsou nezbytností, nikoliv luxusem. Dokáží výrazně posunout kvalitu léčby a péče o pacienty i ušetřit náklady zdravotnímu a sociálnímu rozpočtu. To je hlavní poselství rozhovoru ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Davida Koláře pro pořad Moje medicína. Kromě vhledu do současného stavu zdravotnictví představil, jak AIFP funguje, jakými projekty se zabývá i co plánuje do budoucna.

„Česká republika je v oblasti inovativní péče v rámci regionu jednou z těch lepších. V kontextu V4 je lídrem, v porovnání se státy západní Evropy má však ještě značné rezervy. ČR v rámci tzv. WAIT reportu je v otázce inovativních léčiv na jedenáctém místě,“ uvedl ředitel AIFP Kolář: „Poměrně dobrý výsledek je však třeba konfrontovat s preskripčními omezeními jednotlivých inovativních léčiv, která ne vždy umožňují, aby benefitů moderní medicíny mohli včasně využívat všichni potenciálně vhodní pacienti.“ Video z rozhovoru je k dispozici ZDE.
 
Pozitivní trend v přístupu českých pacientů k inovativní léčbě nicméně podle něj dále pokračuje. „Od roku 2016 započal konstruktivní rozhovor mezi zdravotnickými partnery (Ministerstvem zdravotnictví, SÚKL, zdravotními pojišťovnami, pacientskými organizacemi a lékaři) v otázkách přístupu českých pacientů k inovativní léčbě. Pro udržení tohoto pozitivního trendu je třeba, aby tento dialog nadále pokračoval a aby se připravovala další řešení připravovala a implementovala do legislativy,“ doplnil k otázce dostupnosti moderních léčiv.
 
V porovnání s ostatními státy má Česko podle ředitele AIFP stále rezervy v poměru HDP vydávaného na zdravotnictví. „Stále ještě nejsme na kýžených deseti procentech, což je evropský průměr, kam bychom měli v následujících letech směřovat. Jak otázku financování řešit? Dlouhodobě říkáme, že český zdravotní systém, jak je dnes nastavený, není dlouhodobě udržitelný,“ zdůraznil David Kolář. Sice podle něj velmi dobře funguje, ale drtivou většinu peněz do systému dává stát. Česko má tak ve srovnání s celou Evropou nejnižší poměr privátních peněz, které do systému směřují, a to by se mělo určitě zlepšit, je přesvědčen.
 

Projekty AIFP promlouvají do systému

Ředitel Kolář v rozhovoru představil i některé z projektů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Ta sdružuje 35 společností, které dokážou vyvinout a uvést na trh nové, účinnější a bezpečnější léky. Většina pochází ze zemí, jež jsou kolébkami výzkumu a vývoje léků a za posledních 30 let stojí za vývojem 90 procent nových léků, jež tvoří až tři čtvrtiny celosvětového obratu trhu s léčivy.
 
Jednou z vlajkových lodí AIFP je Akademie pacientských organizací (APO). V České republice působí již od roku 2012. Vznikla s cílem pomoci rozvinout a profesionalizovat české pacientské organizace. Zatímco v době jejího vzniku se do projektu zapojilo na třicet organizací, v současnosti jich APO sdružuje více než stovku. Projekt tak úspěšně pomáhá rozvíjet pacientský sektor a za uplynulých jedenáct let se mu podařilo zorganizovat na 180 celodenních seminářů, 600 hodin individuálních konzultací a zmapovat více než 900 grantových výzev.
 
Od letoška se mohou zástupci pacientských organizací vzdělávat také v prestižním evropském programu EUPATI (European Patients’ Academy on Therapeutic Innovation). „APO je projekt, který naše asociace implementovala v roce 2012, to znamená, že oslavil své desetileté výročí. Nabízí pacientským organizacím platformu, na níž se mohou setkávat, vzdělávat a zdokonalovat interní a externí procesy, které v organizacích kolegové mají,“ zhodnotil David Kolář přínos APO.
 
Dalším projektem, jenž ale cílí na odborníky, je Medicus Academy. Jde o postgraduální kurzy, které se od roku 2016 zaměřují na vzdělávání odborníků z oblasti klinických studií, regulace léčiv, marketingu, reklamy a dalších oborech týkajících se farmaceutického průmyslu, léčivých přípravků a technologií. V rámci kurzů bylo zdravotníkům a dalším odborníkům vydáno již téměř dva a půl tisíce certifikátů. Medicus Academy pořádá AIFP ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, Masarykovou univerzitou a spolkem ACRO-CZ. Odborným garantem je doc. MUDr. Regina Demlová, PhD., přednostka Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. „Jedná se o projekt, jímž jsme chtěli přispět do oblasti provádění klinických studií v ČR. Je to oblast, která je pro inovativní průmysl velice zajímavá. Věřím, že přispěje k tomu, aby počty klinických hodnocení v ČR do budoucna rostly,“ doufá ředitel AIFP.
 

Více než 27 tisíc let života

AIFP stojí i za úspěšným projektem Inovace pro život. Z jeho dosavadních výsledků vyplývá, že v letech 2012 až 2017 bylo díky inovativní léčbě v pěti terapeutických oblastech zachráněno více než 27 tisíc let života. Stát ušetřil pět miliard korun díky nižší potřebě invalidních důchodů, sociálních dávek a kratších pobytů v nemocnici. „Tímto projektem jsme chtěli ukázat, že inovativní léky nejen pomáhají pacientům, ale i šetří nemalé zdroje na úrovni zdravotního, ale i sociálního rozpočtu,“ vysvětlil ředitel Kolář.
 
Dva roky informuje o nejmodernějších léčebných směrech také projekt Terapie budoucnosti. Jeho online vzdělávací semináře a přednášky pořádá AIFP s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně v čele s jejím předsedou profesorem Štěpánem Svačinou, který tento projekt a informovanost lékařů o nových terapeutických principech velmi podporuje. Vzdělávací akce navštívily už stovky českých lékařů a zájem dále roste. Příkladem nové terapie, která znamená převrat ve způsobu léčby, je CAR T buněčná terapie. Zatím se používá pro pacienty s některými nádorovými nemocemi krve. Další je technologie mRNA, která se bude v budoucnu používat k léčbě mj. nádorových nebo autoimunitních onemocnění. Patří sem i genová terapie, jež cílí na opravu chybného genu, jenž způsobuje některá vzácná nebo nádorová onemocnění, a také léčba pomocí oligonukleotidů, krátkých molekul RNA nebo DNA. Vývoj se u ní nesoustředí jen na vzácná onemocnění, ale právě i na běžnější nemoci.
 
A jaké jsou plány AIFP do budoucna? Je to podle ředitele AIFP Koláře především zajištění dostupnosti inovativních léčiv pro české pacienty, větší role ČR v otázkách evropského zdravotnictví a reforma tuzemského zdravotního systému. Aby zavedl udržitelné principy, začal pracovat s přínosem jednotlivých technologií a začal ve větší míře fungovat digitálně.