Moderní léky

Moderní, inovativní léčivý přípravek je prvním zaregistrovaným lékem s novou léčivou látkou, kterou dosud neobsahoval žádný jiný léčivý přípravek. Vývoj každého jednoho léku (tzv. preklinické a klinické hodnocení) trvá 10–15 let, může stát až 2 miliardy amerických dolarů. Léčivá látka i postup výroby (know-how) jsou obvykle patentově chráněny po dobu několika let.

Dostupnost léčiv se postupně zlepšuje. Vyhráno však není
Inovativní farmaceutické společnosti každoročně přivádějí na evropský trh desítky nejmodernějších léčivých přípravků, které přinášejí naději pacientům s onkologickými, kardiovaskulárními, neurologickými, respiračními a dalšími nemocemi. Z aktuální analýzy EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2021 vyplývá, že jen v období 2017–2020 bylo Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) schváleno 160 centrálně registrovaných léčiv. Česká republika se umístila na 11. místě žebříčku dostupnosti. Ve sledovaném období jsme na tom byli s dostupností lépe než země V4, na druhou stranu zaostáváme za některými zeměmi západní Evropy, např. za Francií, Rakouskem, Itálií nebo Německem.

Dostupnost moderních léčiv v České republice se nicméně postupně zlepšuje. Od roku 2017 byl zaznamenán výrazný posun na straně regulátora, tj. Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Díky zrychlení jejich procesů se čeští pacienti dostávají k léčivům daleko dříve než v předchozích letech.

V posledních letech je také zřetelná snaha řady partnerů v oblasti zdravotnictví, od zákonodárců přes Ministerstvo zdravotnictví ČR, regulátora, plátce zdravotní péče, odborníky, pacientské organizace až po farmaceutický průmysl, o zlepšení dostupnosti potřebných léčiv. Výsledkem spolupráce může být novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přijatá v roce 2021, která by do budoucna měla usnadnit dostupnost léčiv na vzácná onemocnění. V novelizaci lékové legislativy je třeba pokračovat.

Co udělat pro zlepšení dostupnosti moderních léčiv?
Každý systém má své finanční limity, stejně tak jsou omezené zdroje českého zdravotního systému. Aktuálně je v ČR na léky vydáváno přibližně 17 % celkového zdravotního rozpočtu. Otázkou je nejen to, zda je tento objem dostačující, ale také jestli jsou dostupné finance vynakládány efektivně.

Chceme-li sledovat efektivitu poskytované péče a využití dostupných prostředků, je třeba pracovat na zvýšení úrovně zdravotnické digitalizace v ČR. Je nutné podporovat propojování systémů a budování anonymizovaných registrů. Sledování aktuálních dat nám pomůže nejen vyhodnocovat efektivitu péče, bude také možnost na plno využívat moderních smluvních schémat mezi zdravotními pojišťovnami a výrobci inovativních léčiv, díky nimž budou například léčiva na vzácná onemocnění dostupnější. V neposlední řadě se nabízí otázka vícezdrojového financování zdravotní péče, která by do efektivně působícího systému mohla přinést další finance.