I agree

This website is operated by the AIFP that as a personal data controller that uses cookies in order to improve user comfort, to analyze the visit rate and to deliver relevant content to visitors more accurately. For more information, click here

Žloutenka straší Česko, léčba je přitom stále účinnější

NoImg

Počet případů nakažení infekční žloutenkou v posledních letech narůstá. Mezi lety 2011-2015 vzrostl výskyt v České republice o 34 %. Aktuálně se s epidemií žloutenky typu A potýká Jihomoravský kraj. Onemocnění, na které upozorňuje Světový den hepatitidy, představuje jednu z největších výzev pro systémy veřejného zdravotnictví, nejen u nás. Spolu s ostatními členskými státy Světové zdravotnické organizace (WHO) přijala Česká republika závazek snížit výskyt o více než 90 % do roku 2030. Podle Jakuba Dvořáčka, výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), je klíčová včasná diagnostika, dostupnost účinné léčby a prevence. Na vině je totiž i nízká proočkovanou české populace, očkování má přitom až 98 % účinnost.

Virová hepatitida, lidově žloutenka, je infekční onemocnění způsobující zánět jater. Příčinou je několik typů virů, označovaných písmeny A, B, C, D a E. Ač se jedná o poměrně nenápadnou nemoc, celosvětově představuje 7. nejčastější příčinu úmrtí. „Hepatitida má na svědomí více životů než HIV/AIDS, tuberkulóza nebo malárie, a to i přesto, že moderní léčba všech typů žloutenky existuje. Proti viru A a B se dá očkovat, a třeba v léčbě typu C dosáhl farmaceutický průmysl v posledních letech nevídaného pokroku - zatímco v roce 2010 se podařilo bez trvalých následků vyléčit jen 41 % případů, dnes už je to až 95 % a doba léčby se zkrátila o tři čtvrtiny,“ uvádí Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Do čtrnácti let bez žloutenky

Na závažný problém hepatitidy upozorňuje i WHO, která v loňském roce přijala strategii na její vymýcení. Do roku 2030 by členské státy měly snížit výskyt žloutenky více než o 90 %, tedy ze současných 10 milionů případů na 0,9 milionu ročně. „Na problém žloutenky reaguje i farmaceutický průmysl a vývoj léků a vakcín proti ní patří mezi priority. Díky inovacím se daří přicházet s léčbou, která je rychlejší, účinnější a zároveň předchází vzniku komplikací. Aktuálně je v pokročilém stádiu vývoje 75 léků proti hepatitidě typu C,“ informuje Jakub Dvořáček a dodává: „Samotná možnost léčby ale nestačí, je třeba, aby byla pro pacienty dostupná. Zásadní je v boji proti žloutence i včasná diagnostika a prevence.“

Před nechtěnou žloutenkou ochrání prevence

Žloutenka A a B se v prvních týdnech po nákaze může projevovat jako obyčejná chřipka. Pacienti by příznaky neměli podceňovat a měli by navštívit lékaře, který hepatitidu vyloučí. Infikovaný člověk může virus nevědomě šířit dál a nakazit desítky lidí. Především u žloutenky typu A, tzv. nemoci špinavých rukou, je nutná prevence v podobě zvýšené hygieny. Nákaza tímto virem se může přenášet i prostřednictvím znečištěné vody nebo konzumací neumytého ovoce a zeleniny. Obzvláště v letních měsících bychom si na to měli dávat pozor, a to i v našich podmínkách.

Přehled

 
Zdroj: AIFP

Tisková zpráva

Tisková zpráva ke stažení zde.