I agree

This website is operated by the AIFP that as a personal data controller that uses cookies in order to improve user comfort, to analyze the visit rate and to deliver relevant content to visitors more accurately. For more information, click here

Vývoj léků proti rakovině postupuje, ve hře je i vakcína

NoImg

Moderní medicína za poslední dvě dekády zaznamenala ve výzkumu rakoviny velký pokrok. Nové poznatky umožňují farmaceutickému průmyslu přicházet s inovativní, přesně zacílenou léčbou. Ve vývoji je aktuálně přes 800 léků a vakcín proti rakovině. Brzy by mohly pomoci i 80 tisícům pacientů v České republice, kteří každoročně rakovinou onemocní. Posledním trendem v léčbě je imunoonkologie, která využívá vlastní imunitní systém organismu k boji s nádorovými buňkami.

4. únor je Světovým dnem boje proti rakovině. Výskyt tohoto závažného onemocnění narůstá, jen v České republice je každoročně diagnostikováno více než 80 tisícům lidí. „Hned po nemocech srdce a cév je právě rakovina nejčastější příčinou úmrtí u nás. Díky obrovskému pokroku ve výzkumu a dostupnosti moderních diagnostických a léčebných metod se ale míra úmrtnosti snižuje,“ říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). To potvrzují i data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Mezi lety 2001 až 2011 se výskyt rakoviny zvýšil o 21 %, zatímco úmrtnost klesla o 4 %. „Ve velké míře je to právě zásluha inovativní léčby,“ doplňuje Jakub Dvořáček.

Nezanedbatelným faktorem je také zvýšení dostupnosti centrové péče. “Za posledních 5 let se finanční prostředky na centrovou léčbu zdvojnásobily. V úhradové vyhlášce ministerstvo zdravotnictví tento trend zohledňuje a každý rok tak umožňuje léčbu nejmodernějšími léky vyššímu počtu onkologických pacientů v ČR”, říká Štěpánka Čechová, mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

Farmaceutické firmy hledají účinnější léčbu

Moderní medicína má díky intenzivnímu výzkumu k dispozici nové poznatky o rakovině. „Dnes už například víme, že rakovina není jedno onemocnění, ale 200 různých chorob. Snažíme se porozumět, jak přesně nemoc vzniká. Každý takový poznatek nám usnadňuje cestu k nalezení účinné látky, která s nemocí bude cíleně bojovat. Ve vývoji je nyní celkem 836 nových léků a vakcín proti rakovině,“ vysvětluje Jakub Dvořáček z AIFP. Nejvíce nových léků se testuje v boji proti rakovině plic. Jedná se celkem o 123 účinných látek, desítky nových léků se ověřují i proti dalším typům, jako je rakovina tlustého střeva, rakovina kůže, leukémie nebo lymfom.

Nové metody a trendy

„Inovativní farmaceutické společnosti se nezaměřují jen na hledání nových léků. Jejich odborníci zkoumají i to, jak maximalizovat účinek existujících léků pro zlepšení stavu pacienta nebo jak posílit jejich efektivitu kombinací s jinými možnostmi léčby,“ dodává Jakub Dvořáček. To se týká i aktuálního trendu v léčbě rakoviny, imunoonkologie. Tento inovativní přístup posiluje a aktivuje imunitní systém pacienta tak, aby s rakovinou a nádorovým bujením bojoval sám. Jeho výhodou jsou i minimální vedlejší účinky. Prozatím je schválen pro léčbu melanomu a rakoviny prostaty. Studie ale zkoumají i účinnost v boji s dalšími typy rakoviny, a přináší tak novou naději pro širší spektrum pacientů.

Vrámci iniciativy IMI 2 jsou otevřené 3 projekty, které se věnují oblasti onkologie: 

 • MARCAR – Biomarkery a molekulární klasifikace nádoru pro negenotoxickou karcinogenezi (01/01/2010 - 30/06/2015)
 • PREDECT –  Nové modely preklinického hodnocení účinnosti léků v případě běžných solidných nádorů (01/02/2011 - 31/01/2016)
 • Quick-Concept – Kvantitativní zobrazování v onkologii: propojování buněčních procesů s terapií (01/09/2011 - 31/08/2016)

Nově testované látky na léčbu rakoviny:

 • 123 s indikací na rakovinu plic,
 • 106 na různé typy leukémie,
 • 92 na léčbu lymfomu,
 • 82 proti rakovině prsu,
 • 58 na nádory mozku,
 • 53 na nádory kůže,
 • další látky na rakovinu zažívacího traktu, pohlavních orgánů a na léčbu rakoviny u dětí.
 • Celkem je ve fázi klinických studií 836 nových léků a vakcín.

Tisková zpráva

Tisková zpráva ke stažení zde.