Vyjádření AIFP k článku „Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa“, publikovanému 20.07.2019 na serveru idnes.cz

NoImg

Dne 20.07. byl na zpravodajském serveru idnes.cz publikován článek o zhoršené dostupnosti některých léků v českých lékárnách. V jeho závěru je uvedeno, že MF DNES žádala o vyjádření výrobce léků a jejich asociace, konkrétně se však nevyjádřili.   
 
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, jež sdružuje naprostou většinu společností s vlastním vývojem léčiv, však s dotazem bohužel oslovena nebyla. 
 
Považujeme za důležité upozornit v dané souvislosti na následující skutečnost: 
 
V článku se správně uvádí, že ministerstvo zdravotnictví kvůli zhoršené dostupnosti léků připravuje novelu zákona o léčivech, jejímž záměrem je zavést takzvaný emergentní systém, podle kterého by se lékárny v případě nemožnosti opatření hrazeného léku u distributora mohly obrátit přímo na výrobce (a ten by do dvou pracovních dní musel lék dodat).
 
Chybí však důležitá informace, že z Poslanecké sněmovny do Senátu právě nyní míří ještě pozměňovací návrh k témuž zákonu o léčivech, pocházející z dílny pana poslance za KSČM Pawlase, který se taktéž zabývá dostupností léčiv, ale podporu ministerstva nemá. Naopak, poslanci ji odhlasovali přes negativní vyjádření resortu. Dopad této změny na systém distribuce léčiv by byl v praxi velmi negativní. Vyjádření k němu jsme vydali zde
  
Je nezbytné tyto dvě navrhované úpravy (tj. emergentní systém – systém „nouzových dodávek“ do lékáren vs. povinné dodávky léčivých přípravků distributorům) rozlišovat.
 
Výrobci inovativních léčiv věří, že kontroverzní návrh poslance Pawlase ještě zastaví horní komora Parlamentu. Tato úprava by v navržené podobě mohla rozvrátit systém distribuce léčiv a vést pouze k dalšímu zhoršení jejich dostupnosti.