Transparentní spolupráce získala podporu 41 farmaceutických společností

NoImg

V červnu 2016 dojde pod hlavičkou Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) ke zveřejnění údajů o spolupráci farmaceutických společností s lékaři a zdravotnickými zařízeními. Podporu projektu vyjádřilo už 41 farmaceutických společností, včetně všech 33 členů AIFP a 8 nečlenských společností. Z nečlenů se k Transparentní spolupráci nově připojily společnosti Alcon a výrobce generických léčiv Sandoz. Svou účastí na projektu potvrzují důležitost snah o zprůhledňování a kultivaci vztahů ve zdravotnictví.

Smyslem iniciativy Transparentní spolupráce je objasnění povahy a rozsahu vztahů mezi farmaceutickým průmyslem a lékaři a zdravotnickými zařízeními. V červnu 2016 tak dojde ke zveřejnění veškerého finančního a nefinančního plnění, které mezi stranami probíhá. „Prostřednictvím tohoto kroku se snažíme posílit důvěru ve vazby, které mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem existují. Tato spolupráce je jedním ze základních pilířů moderního zdravotnického systému. Užitek z ní mají především pacienti, protože umožňuje zvyšovat kvalitu poskytované péče, například dalším vzděláváním lékařů nebo spoluprací na výzkumu nových léků. Rychleji tak umožňuje odpovídat na potřeby nemocných,“ popisuje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Data zveřejní 41 společností

Informace o spolupráci zveřejní na speciálních webových stránkách www.transparentnispoluprace.cz všech 33 členských společností AIFP. K podpoře iniciativy se přidalo také 8 nečlenských společností. Mezi ně se v nedávně době zařadila společnost Alcon, specialista v oblasti oční chirurgie a produktů pro péči o zrak, a nově také i jeden z lídrů ve výrobě generických léčiv, společnost Sandoz. Obě společnosti patří do skupiny Novartis. „Vnímáme zájem veřejnosti o zprůhledňování českého zdravotnictví. Proto jsme se rozhodli přispět k jeho kultivaci a připojili jsme se k obdobným snahám výrobců originálních léčiv,“ komentuje Andrej Pardo, generální ředitel Sandoz pro Českou republiku.

Sandoz je po Zentivě dalším výrobcem generik, který se k iniciativě připojil. „Je důležitým a pozitivním faktorem, že si zástupci jak inovativního, tak generického farmaceutického průmyslu uvědomují význam iniciativy Transparentní spolupráce. Vítáme proaktivní přístup Alconu i Sandozu a věříme, že se tímto krokem inspirují i další společnosti,“ dodává Jakub Dvořáček.

Členské společnosti AIFP, které se připojily k iniciativě Transparentní spolupráce:

Abbvie, Actelion, Amgen, Astellas, AstraZeneca, Bayer, Berlin-Chemie Menarini, Biogen, Boehringer Ingelheim, Bristol-Myers Squibb, Celgene, Eisai, Lilly, Ferring, GSK, Ipsen, Janssen, Lundbeck, Merck, MSD, Mundipharma Novartis, NovoNordisk, Pfizer, Pierre Fabre, Roche, Sanofi, Servier, Shire, Stallergens, Takeda, UCB.

Přidružený člen AIFP:

Santen

Nečlenské společnosti AIFP, které se připojily k iniciativě Transparentní spolupráce:

  • Alcon
  • Angelini
  • Baxter
  • Chiesi
  • Sandoz
  • Tillots Pharma
  • Teva
  • Zentiva

Tisková zpráva

Tisková zpráva ke stažení zde.