ROZHOVOR s prof. Svačinou: S nejmodernějšími léčebnými postupy se může setkat každý lékař

Edukační projekt Terapie budoucnosti už dva roky seznamuje lékaře a širší odbornou veřejnost s nejmodernějšími léčebnými směry a možnostmi, jimiž disponuje současná medicína. Na důležitost dalšího vzdělávání a informovanosti lékařů poukázal v rozhovoru pro Medical Tribune prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. 
 
Po absolvování první přednášky o CAR‑T v hematologii se hned za dva měsíce setkal v diabetologickém centru s pacientkou, která tuto léčbu na hematologické onemocnění měla. „Kdybych nevyslechl přednášku, nevěděl bych, o co jde, a vypadal bych před pacientkou hloupě. To se může stát lékařům všech oborů,“ řekl v rozhovoru, který vznikl u příležitosti 30. výročí Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
 
V Praze dne 8. února 2024
 

Právě AIFP projekt Terapie budoucnosti realizuje s Českou lékařskou společností. Jaká je role ČLS JEP v tomto projektu?

Důvodem vzniku projektu byla malá informovanost lékařů o nových terapeutických principech. Sám jsem o těchto formách terapie věděl minimum a velmi jsem se při předsedání webovým seminářům poučil a v klidu se pak podíval na www.cls.cz ještě jednou doma. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) poskytuje webové studio, Asociace inovativního farmaceutického průmyslu dodává přednášejícího o teoretických principech léčby a společnosti ČLS JEP obvykle odborníka z jednotlivých oborů, respektive odborných společností se zkušeností s touto léčbou. V posledních 20 letech prochází světová farmakoterapie bouřlivými změnami, které posunuji medicínu o velký krok kupředu. Inovativní léčebné postupy se často připravuji pacientům na míru. Ne vždy jsou však lékaři s těmito novinkami podrobně seznámeni.
 

Co všechno si lze představit pod pojmem „terapie budoucnosti“? A jakých léčebných oblastí se týká především

O nejmodernějších léčebných směrech – současných i budoucích – již dva roky informuje edukační projekt „Terapie budoucnosti“. Na jednotlivé semináře bývají online přihlášeny stovky lékařů a daleko více jich poté ještě sleduje záznam vystavený na našem webu. Moc děkujeme jak bývalému řediteli AIFP Jakubu Dvořáčkovi, za něhož byl projekt zahájen, tak současnému řediteli Davidu Kolářovi, který v projektu pokračuje. Postupy využívají obvykle nové principy molekulární biologie a pracují s DNA či RNA nebo buněčnou léčbou. Týká se to například neurologie, hematologie, kardiovaskulárních onemocnění a onkologie.
 

Čemu se konkrétně přednášky věnovaly?

V cyklu dosud zaznělo pět přednášek: CAR‑T buněčná terapie, Léčba a prevence pomocí mRNA, Genová terapie, Oligonukleotidové terapie, Konjugované monoklonální protilátky. Tyto nové postupy se u nás rychle šíří a může se s nimi setkat každý lékař. První přednáška byla o CAR‑T v hematologii a hned za dva měsíce jsem se setkal v diabetologickém centru s pacientkou, která tuto léčbu na hematologické onemocnění měla. Kdybych nevyslechl přednášku, nevěděl bych, o co jde, a vypadal bych před pacientkou hloupě. To se může stát lékařům všech oborům.
 

Jaké jsou hlavní bariéry zavádění těchto nových principů a terapií?

Bariéry jsou hlavně ekonomické. Vhodní pacienti u nás jsou a ke každému tématu se podařilo nalézt přednášejícího, který už dostatečné zkušenosti z praxe má.
 

A jak byste zhodnotil celkové povědomí odborné veřejnosti o zmíněných léčebných možnostech současnosti a budoucnosti?

Obecně je povědomí malé a na přednášky vystavené na webu jsme znovu upozornili v minulém čísle Časopisu lékařů českých, který dostává věch 38 000 členů ČLS JEP elektronicky.
 

Kdy princip personalizované medicíny začne reálně získávat navrch nad stávajícím přístupem charakterizovaným jako „one size fits all“?

Tento princip se bude určitě rozšiřovat, a nejvíce se týká právě uvedených principů, i když obecně se může týkat i zcela běžné léčby u onemocnění hromadného výskytu.
 
(fkc)
 
Rozhovor vznikl u příležitosti 30 let od založení Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), které připadalo na rok 2023.