Reakce výkonného ředitele AIFP na průzkum „Korupce ve vybraných sektorech v České republice a možnosti jejího snížení“

V Praze dne 7. února 2024

Sociologický ústav Akademie věd ČR publikoval koncem ledna 2024 průzkum „Korupce ve vybraných sektorech v České republice a možnosti jejího snížení“. Výzkumníci se v něm mimo jiné zaměřili na oblast zdravotnictví, resp. spolupráci mezi odborníky a farmaceutickým průmyslem, což je velmi dobře. Etická kultivace našeho oboru je i pro naši asociaci, která v České republice působí již třicátým rokem a aktuálně sdružuje 35 inovativních farmaceutických společností, jednou z nejdůležitějších.
 
Spolupráce farmaceutického průmyslu s lékaři nebo pacienty je přirozenou součástí kvalitního zdravotnického systému. Farmaceutický průmysl při vývoji a výzkumu nových léků a posouvání hranic moderní medicíny spolupracuje se zdravotnickými odborníky, kteří disponují cennými znalostmi o nemocech a jejich léčbě. Obě strany se pravidelně setkávají v rámci vědeckého výzkumu, klinického hodnocení či vzdělávacích aktivit. Tato spolupráce musí být postavena na etických a transparentních pravidlech, aby byla zachována její relevance a důvěryhodnost. 
 
Všechny členské společnosti Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) se proto dobrovolně zavázaly k dodržování pravidel uvedených v Etickém kodexu AIFP, jenž vychází z celoevropského Etického kodexu Evropské federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA). Dokument, přijatý před dvaceti lety a průběžně aktualizovaný, obsahuje souhrn pravidel, jejichž primárním cílem je zajistit maximálně transparentní a etické jednání společností a jejich zástupců ve vztahu ke zdravotnickým odborníkům, zdravotnickým zařízením i pacientským organizacím (například v oblasti propagace léčivých přípravků na předpis, realizování odborných akcí, poskytování grantů na vzdělávání nebo informačních a vzdělávacích materiálů). Kodex obdržel v roce 2023 prestižní ocenění Zákon roku v kategorii nelegislativní počin.
 
Samoregulační pravidla v kodexu obsažená jdou nad rámec rozsáhlých zákonných požadavků, jež vyplývají například z pravidel hospodářské soutěže, duševního vlastnictví nebo ochrany osobních údajů. Jejich dobrovolným přijetím a dodržováním v praxi manifestujeme kontinuální snahu o definování, zavedení, dodržování a uplatňování nejvyšších etických standardů v celé oblasti zdravotnictví. Obdobná samoregulační praxe je rozšířena i v dalších asociacích, například České asociaci farmaceutických firem (ČAFF). Není však standardem pro celý zdravotnický trh, situace tak zdaleka není ideální. Veřejnost bohužel nerozlišuje mezi společnostmi sdruženými v oborových asociacích a těmi, jež sdružené v žádné asociaci nejsou a neřídí se zvláštními etickými pravidly. Tíha důsledků a chyb padá na celý farmaceutický průmysl, což může narušovat jeho důvěryhodnost. Snažíme se proto dávat i ostatním firmám na trhu pozitivní příklad, že lze ve farmaceutickém a zdravotnickém oboru fungovat transparentně a v souladu s etickými standardy.
 
V uplynulých letech jsme proto připravili několik aktivit na podporu etického a transparentního jednání. Ve spolupráci s odbornými společnostmi a zdravotními fakultami byly od roku 2010 pořádány tematické přednášky pro studenty vysokých zdravotnických a farmaceutických škol, o rok později vznikl velký projekt podporující kultivaci českého zdravotnictví v oblasti etiky – Databáze lékařských kongresů, jehož cílem je zveřejňovat podporu odborníků v účasti na kongresech. Zároveň farmaceutičtí reprezentanti členských společností AIFP každoročně procházejí proškolováním čili certifikací v základech farmakologie, práva a etiky. Její součástí je samozřejmě i znalost pravidel Etického kodexu AIFP. Za dobu jeho jedenáctileté existence jsme vydali více než 4 000 oficiálních certifikátů o úspěšném absolvování kurzu. Asociace zároveň v roce 2013 přistoupila k přijetí celoevropských pravidel, k tzv. Transparentní spolupráci. Jejím cílem je objasnit podstatu a rozsah spolupráce mezi zdravotnickými odborníky nebo zařízeními a farmaceutickými společnostmi. Pravidelně aktualizované informace jsou veřejně dostupné na stránkách projektu.
 
Závěrem bych se chtěl vymezit proti kritice, která z předmětného výzkumu vyplynula, a to, že společnosti zvou lékaře na kongresy a semináře, kde se představují nové léky, a očekává se, že za to budou léky více předepisovat. Sociologický ústav toto zahrnul do kategorie korupčního jednání. Účast na kongresech, seminářích a dalších odborných akcích je neodmyslitelnou součástí vzdělávacích aktivit lékařů, kteří se díky nim seznamují s novinkami v oboru, výzkumnými aktivitami zahraničních i lokálních zdravotnických ústavů i novými léčivými přípravky. Veškeré tyto aktivity jsou velmi striktně ošetřeny jak v rámci zákona o regulaci reklamy, tak navíc v rámci Etického kodexu AIFP. Nazývat korupčním jednáním činnost, kterou zákon považuje za legitimní, je velmi zkreslující a může vést k chybnému obrazu reality. Což vidíme i z vyjádření pana prezidenta Kubka (ČLnK) například pro portál novinky.cz (https://www.novinky.cz/clanek/domaci-spatna-dostupnost-pece-nuti-pacienty-k-uplatkum-40459078). Podobných nepřesností je ve výzkumu bohužel více.
 
Pro doplnění: