Všichni podvědomě tušíme, že předejít problému je lepší (účinnější, pohodlnější, levnější) než řešit vzniklý problém. V péči o zdraví to platí určitě. Třebaže farmaceutický průmysl si spojujeme především s léčením, řada společností vyvíjí také léčivé přípravky určené právě k prevenci.
Klíčové je samozřejmě očkování. Ještě před 100 lety byly hlavním zabijákem infekční nemoci. Usmrtily v podstatě každého druhého člověka. Podle statistiky z USA šlo v roce 1900 na vrub nakažlivých nemocí téměř 53 procent úmrtí. Dnes je jejich význam v porovnání s tehdejší situací málo významný a na předních místech mezi příčinami smrti se umisťují kardiovaskulární a onkologické choroby.
Tuberkulóza, zápal plic, akutní průjmová onemocnění, dávivý kašel, chřipka, pravé neštovice, břišní tyfus, řada dětských nemocí jako záškrt nebo obrna… To jsou jen někteří představitelé široké skupiny nemocí, které donedávna nejvíc děsily lidstvo.
K jejich potlačení a v případě pravých nemocnic i úplnému vymýcení přispěl jeden z nejdůležitějších vynálezů všech dob, tedy očkování (samozřejmě spolu s lepší výživou, zlepšením životních podmínek a hygieny). Dalším srovnatelným vynálezem jsou jen antibiotika.
Dnes se očkování stává takříkajíc obětí vlastního úspěchu. Lidé se už infekčních nemocí nebojí, a tak někdy očkování považují za něco nedůležitého. Míra proočkovanosti v řadě regionů klesá hluboko pod úroveň doporučovanou lékaři. Infekční nemoci se však potom mohou snadno vrátit. Příkladem takové situace jsou lokální epidemie spalniček, které v posledních letech propukly v řadě evropských zemí (Rumunsko, Itálie, Německo, Velká Británie). Také v ČR má výskyt nemocí, jimž se dá očkováním předcházet, setrvale stoupající tendenci.
Farmakologická prevence
Dalšími přípravky kromě vakcín, které slouží k prevenci, jsou některé moderní léky, zejména v oblasti kardiologie a diabetologie. S jejich pomocí se daří odvrátit nástup nemocí u lidí, kteří mají tu smůlu, že dostali do vínku genetické predispozice k určité nemoci. Anebo oddalují rozvoj chorob a jejich komplikací, jež snižují kvalitu života (či život přímo ohrožují) a také jsou extrémně nákladné pro zdravotnický systém).
Například člověk s familiární hypercholesterolemií, což je nemoc provázená významně zvýšenou koncentrací cholesterol, může bez léčby a preventivních opatření dostat infarkt ještě před 30. narozeninami. Pokud se léky a úpravou životosprávy podaří snížit koncentraci LDL cholesterolu, pak má nemocný šanci prožít stejně dlouhý a kvalitní život jako vrstevníci bez genetické odchylky.
Široce rozšířenu chorobou, s níž se u sebe nebo v blízkém okolí setká v životě snad každý, je diabetes. Také u diabetiků se pomocí moderních léků daří předcházet komplikacím (diabetická noha, nefropatie, retinopatie…), nebo je alespoň významně oddálit.
Počátkem roku 2022 vstoupila v účinnost novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, která mimo jiné rozšiřuje úhradu z veřejného zdravotního pojištění u očkování proti některým onemocněním a upravuje rovněž očkovací kalendář. „Rozsáhlá novela přináší pojištěncům řadu novinek v úhradě očkování. Plnou úhradu u očkování proti klíšťové encefalitidě pro lidi starší 50 let,…
Každý typ vakcíny se vyrábí unikátním, komplikovaným procesem, jehož detailní popis je součástí registrační dokumentace očkovací látky. Výroba podléhá kontrolám bezpečnosti a kvality na straně výrobce, úřední kontrolní laboratoře léčiv i lékových úřadů. Přeprava a skladování vakcín mají také jasná a striktní pravidla. Cílem kombinace všech procesů je zajistit, aby se k pacientům dostaly…
Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii. Společně s odborníky vám pomůžeme se v záplavě dezinformací vyznat.
Očkování proti covidu-19 se u nás postupně otevírá dalším věkovým skupinám. S rostoucí možností očkování však také roste množství matoucích a často protichůdných informací, ve kterých je komplikované se vyznat. Přinášíme vám proto odpovědi na 13 nejčastějších otázek týkajících se smyslu, fungování, bezpečnosti a účinnosti očkování.
Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii. Společně s odborníky vám pomůžeme se v záplavě dezinformací vyznat.
Streptococcus pneumoniae je častým bakteriálním původcem běžných infekcí – zánětu ucha, vedlejších dutin nosních, zánětu průdušek, zápalu plic, akutní exacerbace chronického zánětu průdušek. Závažné jsou infekce krevního řečiště, meningitidy
a sepse, vzácnější jsou zánět osrdečníku či srdečního svalu a zánět pobřišnice. Meningitida může ohrozit dítě na
životě a může způsobit trvalé…
Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) je málo častým, ale závažným onemocněním způsobeným bakterií Neisseria meningitidis (meningokok). Nejvíce ohrožuje děti kojeneckého a předškolního věku a dospívající
mezi 15. a 20. rokem života. Bakterie se přenášejí kapénkovou cestou – např. kýcháním,
kašlem nebo líbáním.
Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce, velmi snadno se totiž šíří vzdušnou cestou. K přenosu dochází kapénkami od nemocných osob, vzácně i vzduchem nebo bezprostředně kontaminovanými předměty. K šíření onemocnění napomáhá i existence nenaočkovaných skupin osob, u kterých nebylo dosaženo minimálně 95% proočkovanosti dvěma
dávkami vakcíny proti spalničkám, která je nezbytná k…
Chřipka je vysoce infekční virové onemocnění dýchacích cest, které se šíří kapénkovým přenosem. Příznaky chřipky se však liší a typický je pro ně především velmi rychlý nástup, obvykle provázený vysokou horečkou, zimnicí, schváceností, velkou únavou a bolestí hlavy, svalů a kloubů.
Rotaviry se nejčastěji přenáší z důvodu nedostatečné hygieny po použití toalety. Rotaviry jsou ve vnějším prostředí velice odolné. Zůstávají životaschopné i několik týdnů až měsíců.
Pět nejznámějších virů žloutenky, které vyvolávají infekční zánět jater, se označuje písmeny A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Mezi nejrozšířenější patří žloutenky typu A, B a C. Vedle tzv. sekundární prevence představuje účinnou ochranu očkování. Očkování je dostupné pro děti a dospělé proti žloutenkám typu A a B.
Hexavakcína je očkování proti šesti nemocem: záškrtu, tetanu, černému kašli, Haemophilus
influenzae typu b, žloutence typu B a dětské obrně. V ČR se hexavakcína používá plošně od
roku 2007.
HPV infekce je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí na světě. Během svého života se jí nakazí až 80 % lidí. Existuje více než 200 typů HPV, z nichž asi 40 infikuje pohlavní ústrojí. Viry HPV se dělí na nízkorizikové typy (například 6 a 11), které stojí za výskytem genitálních bradavic až z 90 %, a na vysocerizikové typy (je jich nejméně 15), které způsobují prekancerózní změny a mohou…
Klíšťová encefalitida je onemocněním mozku způsobeným virem, který se nejčastěji přenáší přisátím infikovaného klíštěte. Onemocnění může mít závažný průběh i následky.
Globální pandemie covid-19 v posledním roce poukázala na zranitelnost zejména rizikových skupin populace, význam kolektivní imunity a vyzdvihla důležitost preventivní medicíny. Z dostupných dat je však patrné, že proočkovanost v České republice v posledních letech postupně klesá v podstatě u všech povinných očkování, obdobný trend je možné sledovat i u vakcín doporučených. To ale může mít…
Očkování, nejúčinnější metoda prevence infekčních chorob, patří k nejvýznamnějším objevům v historii medicíny. Za dobu své existence pomohlo zachránit stamiliony lidských životů. Díky očkování se v minulosti podařilo vymýtit některé infekční nemoci (např. celosvětově pravé neštovice, v Evropě dětskou obrnu), některé infekce se podařily utlumit na jednotky případů (záškrt nebo invazivní Hib…
Z posledního průzkumu veřejného mínění vyplývá, že více než polovina Čechů si není jistá, zda se nechá naočkovat proti koronaviru . Ovlivňuje je tlak dezinformací, ale i nedostatek srozumitelných, vědecky podložených informací ohledně vyvíjených vakcín. Svou roli v avizované neochotě nechat se očkovat hraje také dlouhá léta živený odpor proti očkování podložený nepravdivými údaji o jeho…
Jedním z akutních problémů posledních měsíců je vývoj vakcíny proti SARS-CoV-2. Z aktuálních dat Světové zdravotnické organizace vyplývá, že 48 kandidátních vakcín je v klinickém hodnocení, 164 v hodnocení preklinickém . „Úspěšně ukončenou třetí fázi klinického hodnocení hlásí společnosti Pfizer/BioNTech. Ve třetí fázi hodnocení je vakcína společností Astra Zeneca/Oxford University nebo…
Světová zdravotnická organizace považuje vzrůstající výskyt HPV onemocnění z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV. Ačkoli je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami a vakcíny jsou považovány za bezpečné, míra proočkovanosti v ČR u žen dlouhodobě klesá, u chlapců je dokonce pouze třetinová. Přispívají k tomu i dezinformační antivakcinační kampaně a protiočkovací…
Proočkovanost české populace má dlouhodobě sestupný trend. Koronavirová pandemie tento stav v některých případech prohloubila, neboť pacienti svá očkování odsouvali především z obavy před nákazou v ordinacích praktických lékařů. Byť se názory na rozvolnění očkovacích schémat různí, je důležité nenechat proočkovanost společnosti klesnout pod určitou hranici, aby se nevrátila závažná…
U očkovacích látek je žádoucí, aby zájemce nemusel chodit s receptem od lékaře do lékárny a zase zpět k aplikaci vakcíny. Podle aktuálního návrhu by u volitelných a nehrazených vakcín lidé v mnoha případech museli očkovací látku sami vyzvednout v lékárně a k lékaři dopravit. Přitom ale hrozí její znehodnocení, například vlivem tepla. Taková vakcína pak přinejmenším nebude účinkovat.…
Očkující lékaři upozorňují, že v posledních letech se výrazně změnil přístup řady rodičů k očkování. Řada lidí věří mýtům o škodlivosti nebo neúčinnosti očkování kolujícím na internetu. Důsledkem je klesající proočkovanost. V Evropě již vypukly lokálních epidemie dříve téměř potlačených nemocí. Některé se nyní znovu více objevují i v České republice.
Rád bych jménem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu reagoval na rozhovor s MUDr. Elenou Elekovou „Lékařka: Očkování způsobuje alergie, astma a autismus ...“, jež byl nedávno publikován na serveru idnes.cz. Mnohá tvrzení paní doktorky patří z pohledu mého, ale především z pohledu odborné, lékařské veřejnosti, mezi záměrně šířené mýty o očkování, které mohou mít negativní následky…