Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV)

NoImg

29.04.2021: HPV infekce je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí na světě. Během svého života se jí nakazí až 80 % lidí. Existuje více než 200 typů HPV, z nichž asi 40 infikuje pohlavní ústrojí. Viry HPV se dělí na nízkorizikové typy (například 6 a 11), které stojí za výskytem genitálních bradavic až z 90 %, a na vysocerizikové typy (je jich nejméně 15), které způsobují prekancerózní změny a mohou vést ke vzniku rakoviny v oblasti děložního hrdla, vulvy, vagíny nebo konečníku.

Promiskuitní chování není nutnou podmínkou přenosu infekce, k nákaze může dojít již od jednoho partnera. Jedinou opravdu zaručenou metodou ochrany je proto 100% sexuální abstinence, která je však ve většině případů málo pravděpodobná. Primární prevencí je proto očkování proti HPV.

  • V Evropě je ročně diagnostikováno 67 000 nových případů rakoviny související s HPV.
  • Předrakovinné změny na děložním čípku jsou ročně odhaleny u zhruba 390 000 žen v Evropě.
  • HPV jsou zodpovědné za přibližně 100 % karcinomů děložního hrdla.
  • HPV jsou zodpovědné za zhruba 90 % karcinomů konečníku, jimiž mohou onemocnět muži i ženy.
  • V České republice je karcinom děložního hrdla diagnostikován u zhruba 800 žen ročně, 350 zemře.
  • Na karcinom děložního hrdla zemře v ČR jedna žena každých zhruba 22 hodin.
  • V ČR ročně dochází k asi 10 000 konizací, při nichž je seříznuta část děložního čípku v počátečním stadiu změn.

Dokonce i předrakovinné stavy a karcinomy mohou být bezpříznakové až do chvíle, kdy už je na léčbu pozdě.

Nejlepší formou ochrany před rakovinou a dalšími HPV asociovanými onemocněními je očkování. Je důležité nechat se očkovat dostatečně včas – ještě před prvním možným setkáním s virem, tedy před zahájením sexuálního života. Nepovinné očkování proti HPV se provádí mezi 13. a 14. rokem života. Naočkovat se samozřejmě mohou nechat i starší lidé, dokonce i když HPV infekci nebo HPV asociovaná onemocnění již prodělali.

Sekundární formou prevence jsou screeningy. V ČR funguje propracovaný systém screeningu rakoviny děložního hrdla, který nicméně absolvuje zhruba polovina žen. Pro muže žádný screening neexistuje, proto je důležité myslet na primární prevenci ve formě očkování u obou pohlaví.

Ke stažení