Měsíc boje proti karcinomu prsu

NoImg

29.09.2020: Říjen je již tradičně měsícem boje proti rakovině prsu. Díky unikátní studii Inovace pro život vám můžeme přinést ukázku dat, která demonstrují přínosy moderních inovativních léčiv v posledních letech. Další informace a statistiky naleznete na webové stránce www.inovaceprozivot.cz.

Méně invazivní metody, šetrnější léčba, rostoucí doba přežití

Nádor prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u českých žen. „Onemocnění zachycená ve včasných stadiích dnes mohou být zcela léčitelná, prodlužuje se také přežití pacientek s metastatickými (nejpokročilejšími) fázemi nemoci. Pokrok jde ruku v ruce se zkvalitňováním života pacientek, zkracováním nutných hospitalizací a dřívějším návratem do pracovního procesu i běžného života,“ vysvětluje Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M., výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

  • Prevence, inovativní postupy a inovativní léky pomohly prodloužit život pacientek ve všech stadiích onemocnění. U pacientek nad 65 let se přibližuje době dožití běžné populace.
  • Inovativní léky proti karcinomu prsu dnes dokáží působit na jednotlivé části specifické pro nádorové buňky nebo tkáně (bývají účinnější a méně toxické).
  • Díky velkým pokrokům nyní moderní cílené léky umožňují léčbu prvotních stadií bez nutnosti chemoterapie, což značně zvyšuje komfort pacientek.
  • Dalším přínosem inovativní léčby je překonání důsledků terapie, např. výrazného poklesu počtu bílých krvinek, který může vyústit v rozvoj těžké infekce a vés t k předčasnému ukončení onkologické terapie. Dnes dostupné přípravky dokáží stimulovat buňky v kostní dřeni k vývoji nových bílých krvinek, čímž předcházejí riziku infekce. Onkologická léčba tak může pokračovat.
  • Díky vysoce specializované péči klesá nutnost dlouhodobé hospitalizace. Podíl hospitalizací s délkou kratší nebo rovnou jednomu týdnu vzrostl z 56,8 % v ob dobí 2007–2010 na 79,9 % v období 2015–2018.

Zdroje

1) Zdroj: Analýza populačních dat NZIS, analytická studie Zdraví 2030,
2) Od roku 2010

O studii Inovace pro život

Cílem studie Inovace pro život je efektivizace dopadů inovací ve zdravotní péči v České republice a poskytnutí verifikovaných dat o inovativní léčbě všem zainteresovaným stranám. Autorem studie je Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, spoluautorem poradenská společnost EY. Na vývoji studie v expertních rolích dále spolupracovali: prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (výpočet a validace demografického dopadu), Ing. Miroslav Zámečník, ekonom a publicista (podpora a validace výpočtu ekonomických dopadů), Rut Bízková, bývalá předsedkyně Technologické agentury ČR (podpora a validace inovativních výzev a příležitostí) a členské společnosti AIFP (poskytování údajů a statistik).

Studie Inovace pro život se zaměřila na 9 terapeutických oblastí, jež zachycující výzvy a ilustrují vývoj a pokrok inovativní léčby s kvantifikovatelnými dopady. Jedná se například o roztroušenou sklerózu, karcinom prsu, kolorektální karcinom, diabetes 2. typu, revmatoidní artritidu a řadu dalších.

Studie se také zaměřila na hospodářské přínosy inovativního průmyslu. Farmaceutický průmysl totiž generuje významné finanční prostředky a svými aktivitami a investicemi vytváří obrat s relativně vysokým multiplikačním efektem. Hospodářský dopad vzrostl z 25 miliard korun v roce 2009 na 42 miliard korun v roce 2018. Více o studii se dozvíte na www.inovaceprozivot.cz.

Ke stažení