Četl jsem a souhlasím

Provozovatelem těchto internetových stránek je AIFP, která coby správce osobních údajů na webu používá cookies v zájmu zvýšení uživatelského komfortu, za účelem analýzy návštěvnosti a přesnějšího doručování relevantního obsahu návštěvníkům. Více informací naleznete zde.

Léky čekající na vstup do systému

Proces posuzování stanovování ceny a úhrady pro nová léčiva se v ČR v posledních letech výrazně zpomalil. Proces trvá v průměru přibližně 18 měsíců. Zákonná lhůta pro rozhodnutí o žádosti pro nový přípravek přitom činí 165 dní. Čeští pacienti se tak k moderním lékům dostávají výrazně později, než pacienti v západní Evropě (pro srovnání, Skandinávie či Německo uvádí nový lék do systému v průměru 3 měsíce po schválení v EU). 
 
Mnohdy je nový lék na národní úrovni schválený pro užší skupinu pacientů, než umožňuje jeho evropská registrace. Rychlejšímu prosazování moderních přípravků brání ještě další faktory. Velmi obtížná jsou vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, které se vstupu nových léků brání, protože navyšují jejich náklady. 
 
Poslední dobou je naštěstí patrná určitá snaha regulátora s touto situací něco udělat. Na hodnocení je ještě brzy. Snad se brzy ukáže, zda se povedlo situaci zlepšit a lhůty alespoň přiblížit k hranici, kterou regulátorovi zákon ukládá.
V této sekci bude AIFP přinášet novinky o zmíněné problematice.