Epileptikům pomohou nové léky i pacientské organizace

NoImg

Inovativní farmaceutický průmysl postupuje ve vývoji nových způsobů léčby epilepsie. Toto neurologické onemocnění, které představuje velkou zátěž pro pacienty i jejich rodiny, postihuje na 100 tisíc Čechů. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je v pokročilé fázi vývoje 22 nových léků, jež slibují naději na kvalitnější život. Nemoc totiž doprovází strach z nevyzpytatelných záchvatů a boj s předsudky okolí. Právě na tuto problematiku upozorňuje Národní den epilepsie, který každoročně připadá na 30. září.

Epilepsie představuje souhrnné označení pro více než sto typů neurologických onemocnění. Může být vrozená, ale i získaná, například v důsledku cévní mozkové příhody. Typickým projevem jsou nepředvídatelné záchvaty. Ty mohou mít jen mírné projevy, například ve formě brnění nebo krátkodobého výpadku paměti, až po velké záchvaty doprovázené křečemi a záškuby končetin.

„Nervová soustava ještě není zcela probádána a také epilepsie je pro lékaře do značné míry záhadou. Proto vědci z laboratoří farmaceutických společností mimo jiné zkoumají mechanismus a spouštěče záchvatů. Za poslední dobu se podařilo přijít s mnoha novými poznatky. Jsme blízko identifikaci biomarkerů, které předznamenávají záchvaty. To nám pomůže vyvinout nové léky na jejich blokaci,“ uvádí Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Pomohou nejen léky, ale i pacientské organizace

Nemoc je závažná sama o sobě, pacient s touto diagnózou ale často musí bojovat i s předsudky a obavami okolí. Mnoho lidí je stále přesvědčeno, že se jedná o psychické onemocnění. „Farmaceutický průmysl pomáhá v léčbě problému jako takového. Přinášíme pacientům naději na komfortnější život bez nenadálých záchvatů díky 22 novým lékům, které jsou v pokročilém stádiu klinického testování. V boji s onemocněním nám ale pomáhají i pacientské organizace, které poskytují informace o nemoci jak pacientům, tak veřejnosti. Informují o možnostech nové léčby, o probíhajících klinických studiích, pomáhají pacientům smířit se s epilepsií a jsou jim psychickou oporou. S několika z nich spolupracujeme v rámci projektu AIFP - Akademie pacientských organizací (APO),“ informuje Jakub Dvořáček.

Díky lékovým a diagnostickým inovacím je epilepsie lépe léčitelná a prognóza pacientů se zlepšuje. Právě to je jedním z poselství Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září a jehož cílem je informovat a bojovat proti předsudkům veřejnosti vůči epileptikům.

Tisková zpráva

Tisková zpráva v PDF ke stažení zde.