Chráněný distribuční kanál podporu nezískal

15. března 2024

 alt=
Ve středu 13. března 2024 projednával Výbor pro zdravotnictví novelu zákona o zdravotnických prostředcích a zákona o léčivech. Diskutován byl i pozměňovací návrh na znovuzavedení tzv. chráněného distribučního kanálu, který s novelou věcně nikterak nesouvisí. Pozměňovací návrh podporu výboru nezískal. V rámci třetího čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR tak bude bez stanoviska.
 
K pozměňovacímu návrhu se na zasedání vyjádřil také předseda Grémia majitelů lékáren, který opět uvedl řadu nepravdivých informací. Pojďme si proto zopakovat základní fakta, která lze snadno ověřit ve veřejně dostupném sněmovním tisku (tisk č. 461).

 
Dle pozměňovacího návrhu se zlepší dostupnost léků pro pacienty tím, že uloží jejich výrobcům povinnost dodávat je všem distributorům. Dostupnost léků pro pacienty je naší sdílenou prioritou. Chráněný distribuční kanál nás ale k cíli nedovede, a to zejména proto, že pacient v pozměňovacím návrhu vůbec nefiguruje. Vazba na výdej léku konkrétnímu pacientovi zde zcela chybí. Obdobně chybí také provázanost s několik let dobře fungujícím systémem eRecept, který mimo jiné zaznamenává reálnou poptávku pacientů po léčivech.
 
Návrh nezlepší ani dostupnost léčiv v lékárnách, protože žádné takové ustanovení neobsahuje. Návrh pouze stanoví, že kterýkoli distributor může po výrobci požadovat dodávku léčiv na základě ničím nespecifikované poptávky z lékáren. Návrh už ale vůbec neříká, že distributor musí tyto léky do těchto lékáren dodat. Je zcela na svévoli distributora, kam a zda bude dodávka léků dodána. Návrh tak zlepšuje pouze pozici distributorů, nikoliv lékáren.
 
Je také třeba zmínit, že návrh se vztahuje i na centrová léčiva, která se ve většině případů vydávají a aplikují ve specializovaných centrech.  Jedná se často o vysoce inovativní, a tedy i finančně nákladnější léčiva, u kterých existuje zvýšené riziko nelegálního reexportu a následné nedostupnosti léčiv pro pacienty v ČR.

Pozměňovací návrh také odstraňuje některé nástroje, které do loňské novely zákona o léčivech zavedlo ministerstvo zdravotnictví, aby bylo možné lépe sledovat dodávky léčiv na českém trhu. Pozměňovací návrh také významně oslabuje opatření ministerstva, jež mají předcházet a řešit výpadky léčiv. Novela postupně nabývá účinnosti teprve od ledna 2024.

Ministerstvo se proti pozměňovacímu návrhu opakovaně vyjádřilo. Proti návrhu se staví i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Asociace velkodistributorů léčiv a Česká asociace farmaceutických firem. Jejich stanoviska z výše popsaných důvodů sdílíme.

Věřím, že zákony by měly vést ke zlepšení dostupnosti léků pro pacienty, nikoliv k jejímu zhoršení. Doufám proto, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v rámci třetího čtení tento pozměňovací návrh nepodpoří.
 
Mgr. David Kolář
Výkonný ředitele AIFP