APO ocenilo projekty pacientských organizací

NoImg

Vzdělávací projekt Akademie pacientských organizací (APO), který zastřešuje Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), uzavřel svůj čtvrtý ročník setkáním s úspěšnými absolventy. Slavnostní akce pod záštitou Jeho Excelence Charlese Malinase se konala v prostorách Velvyslanectví Francie v České republice. Organizace Mamma Help a Parkinson-Help si zároveň došly pro ocenění za nejlepší pacientské projekty.

V České republice působí více než 230 pacientských organizací. V současné době neexistuje ucelený systém jejich vzdělávání, proto v roce 2012 vznikla pod hlavičkou AIFP Akademie pacientských organizací. Letošní 4. ročník nabídl semináře z oblasti fundraisingu, sociálních médií a PR nebo managementu. „Naším cílem je pomáhat pacientským organizacím, aby mohly fungovat samostatně a nezávisle. Jsou důležitou součástí zdravotnického systému a podílejí se na jeho zlepšování," říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP. Mezi hosty slavnostního setkání APO Alumni byli zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, WHO v České republice a také náměstkyně ministra zdravotnictví, Lenka Teska Arnoštová, která pacientské organizace dlouhodobě podporuje: „Hlas pacientských organizací musí znít, proto na ministerstvu usilovně pracujeme na jejich začlenění do systému."  

V rámci setkání byli vyhlášeni vítězové historicky první APO ceny. V kategorii nejlepší probíhající projekt zvítězilo sdružení Mamma Help s projektem „Říct to dětem", který řeší, jak dětem sdělit, že je matka nemocná. Kategorii nejlepší projektový záměr ovládl projekt „Rodina s Parkinsonem" sdružení Parkinson-Help z.s. Díky APO ceně získávají organizace prostředky na medializaci či realizaci projektu. „Společnost vnímá parkinsoniky, jako kdyby měli chřipku. Říkají nám, ať se přemůžeme, ale nechápou, že to kvůli nemoci nejde. Náš projekt jim ukáže, jakým problémům reálně čelíme a jak nám mohou v běžných každodenních situacích pomáhat," vysvětluje Romana Skála-Rosenbaum ze sdružení Parkinson-Help. 

Tisková zpráva