3 nové diagnostické metody a 34 inovativních léků pro Parkinsoniky

Nezvladatelný třes a nervové záškuby. To jsou příznaky, které si většina z nás spojuje s Parkinsonovou nemocí. Pacienti s touto nevyléčitelnou chorobou ale zažívají mnohem širší spektrum doprovodných projevů onemocnění, které značně omezují jejich život. Farmaceutický průmysl ve spolupráci s vědci hledá způsoby, jak nemoc léčit a život pacientů zkvalitnit. Ve vývoji jsou 3 nové diagnostické metody a 34 inovativních léků. Vědci také dělají pokroky v hledání příčiny této degenerativní choroby. Každý nový poznatek představuje naději pro 4,5 milionů lidí, kteří nemocí celosvětově trpí. Její závažnost si připomínáme u příležitosti Světového dne Parkinsonovy choroby, který připadá na 11. dubna.

Parkinsonova choroba je chronické degenerativní onemocnění mozku, které se typicky projevuje nezvladatelným třesem, ztuhlostí, ztrátou čichu nebo poruchami spánku. Příznaky se s postupem času zhoršují a značně pacientům komplikují život. „Nevíme přesně, co nemoc způsobuje. Za posledních několik let ale vědci získali mnoho nových poznatků o fungování nervového systému na molekulární a genetické úrovni. Každé takové zjištění nás posouvá blíže k vývoji účinného léku,“ vysvětluje Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Honba za účinnou látkou

Spolu s dalšími neurologickými poruchami, jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza, představuje Parkinsonova nemoc velkou výzvu pro současnou medicínu. „V tuto chvíli je nemoc nevyléčitelná. Léky, které máme k dispozici, dokážou zmírnit příznaky nebo pozdržet jejich nástup. Inovativní farmaceutický průmysl ve spolupráci s vědci z celého světa ale pracuje na tom, abychom brzy dokázali nemoc vyléčit. A to i přesto, že výzkum je drahý a vědci vědí, že 9 z 10 potenciálních účinných látek, které objeví, neprojde klinickým testováním,“ přibližuje úskalí vývoje nových léků Jakub Dvořáček a dodává: „Aktuálně je ve vývoji 34 inovativních léků, z toho 23 na onemocnění samotné a 11 na potlačení jeho doprovodných projevů. Brzy by mohly být k dispozici i 3 nové diagnostické metody. Včasné odhalení nemoci umožňuje rychle nasadit vhodnou léčbu.“

Nemocných celosvětově přibývá a jen v České republice se jejich počet odhaduje na 16 tisíc. Očekává se, že do budoucna bude počet pacientů ve věku kolem 60 let narůstat. Hledání účinného léku na Parkinsonovu nemoc je proto jednou z priorit současné medicíny. „Existují různé podpůrné programy pro financování výzkumu, jako je například Innovative Medicine Initiative (IMI). Právě Parkinsonova nemoc je jedním z prioritních témat. Podobné programy vytvářejí stimuly k rychlejšímu hledání odpovědi na nejpalčivější otázky medicíny,“ říká Jakub Dvořáček.

Pacientská organizace Parkinson-Help připravila ve spolupráci s VFN 1. LF UK, Praha 2 edukační kampaň s cílem ukázat obyčejný život s nemocí. Je něco jiného říct parkinsonik zamrzne, a ukázat jak takové zamrznutí vypadá v realitě, atd. Jedná se o krátké video spoty, které ukazují, jak se projevují příznaky PN v denním životě, a jaká úskalí s sebou přinášejí.

Edukační videa jsou ke zhlédnutí na: https://www.youtube.com/playlist?list=PLwj5KfVWN24SggqkgJHxKF9nNgFEsfqgJ

Všichni natáčení jsou mladí, boříme tím stigmata, že jde o nemoc seniorů.

Tisková zpráva

Tisková zpráva ke stažení zde.